Second hand radnje kod nas postoje dugi niz godina, u početku su to bila mjesta na koja su ljudi krijući odlazili i koja su predstavljala svu njihovu nemoć i nemogućnost da sebe počaste nekim kvalitetnim i skupocjenim komadom.
Dugo vremena je bilo potrebno da se taj mit razbije i da takvi shop-ovi postanu nezaobilazni u traženju unikatnih modnih kombinacija.
Doslovno ono što možete pronaći u second hand shopu ne možete pronaći nigdje drugo. To su pojedinačni komadi gdje nešto odgovara ili ne, prosto je. Ovo su neka od pravila koje treba da imate na umu prije šopinga.
Idite bez predrasuda
Kao što smo već naveli, second hand nemojte posmatrati kao nešto prljavo, korišteno i sinonim siromaštva. Bolje razmišljajte o tome da je to mjesto unikata. Osim toga tu se pronalaze i potpuno novi komadi, budite otvorenog uma.
Imajte širinu
Obzirom da se radi o garderobi koja dolazi iz različitih djelova svijeta, vaš konfekcijski broj koji je inače 38 u second handu moze biti 36 a možda i 40… često se dešava da vam uobičajni brojevi neće odgovarati-probajte sve
Pratite akcije
Ova prodajna mjesta su pristupačna i bez akcija, ali kada je prelaz sezona ili krene popust koji može ići i do 90%, odjeća se može naći i za jednu marku.. da dobro ste pročitali, jedan komad jedna marka.
Imajte mjeru
Bez obzira što je nešto jeftino ne znači da vam bukvalno sve i treba. Preuska garderoba, nešto što znate da nećete obući ili nešto što ne odgovara vašem stilu nije dobar izbor. Jedan od pametnih savjeta koje sam čula je „Ono što nisi u stanju oprati danas i obući odmah sutra nije za tebe- ne kupuj“, dakle ako će nam nešto stajati dok ne smršamo, ili se ugojimo, ili bilo kojeg drugog razloga NIJE ZA NAS.
Završna riječ se nadovezuje na prethodnu stavku a to je da insistirate na kvalitetu, birajte prirodne materijale i nećete pogriješiti. Izbjegavajte najlon i polijester i naravno gledajte etikete, obratite pažnju na brend, ali takođe garderobu pogledajte pod dnevnim svjetlom.
Dobar ulov vam želim!
Nataša Maletić Savić