Bosna i Hercegovina se suočava s drastičnim padom broja stanovnika. Od poslednjeg popisa 2013. Godine, prema nekim analizama, u proseku je godišnje gubila oko 25.000 stanovnika koji su se preselili u druge zemlje.
Ekonomski i demografski stručnjaci procenjuju da će u BiH, ako se nastave sadašnji trendovi, za manje od pedeset godina možda živeti tek nešto više od milion i po stanovnika.
Osim problema sa odlascima građana, BiH je zemlja koja iz godine u godinu ima i sve lošiji prirodni priraštaj.
Na to ukazuju i podaci Agencije za statistiku BiH, koje su nedavno objavili neki sarajevski mediji.
Prošle godine u BiH je, kako je navedeno, rođeno 24.938 djece, dok je tokom te iste godine umrlo 34.434 ljudi. U nekim od prethodnih godina bilo je, kažu, i „gore”.
Prema nekim procenama iz BiH, između 1990. i 2023. godine emigriralo je čak 28 odsto stanovništva i po tome je BiH rekorder među zemljama Balkana po zabeleženom padu broja stanovnika. U istom periodu svetska populacija porasla je za više od 50 odsto.
Komentarišući situaciju s kojom se suočava BiH, demograf Stevo Pašalić rekao je da ga pomenuti podaci nisu iznenadili, štaviše on smatra da su podaci još gori i da „minus iznosi čak 32 odsto”.
„Moja računica kaže da je BiH ostala bez trećine stanovnika. Prema mojim procenama, danas na ovim prostorima živi oko 2,9 miliona ljudi, što je znatno manje u odnosu na 1990. Godinu, kada ih je bilo 4,37 miliona. Ako uzmemo u obzir zvanične brojke o broju umrlih, ispada da je sa ovih prostora u poslednjih tridesetak godina emigriralo više od 1,3 miliona ljudi, što je, procentualno gledajući, gotovo evropski rekord. Mišljenja sam kako će se, nažalost, ovaj trend odlaska nastaviti i da će ovi procenti biti još i veći”, kazao je Pašalić.
Govoreći o prirodnom priraštaju, on je naveo da je, kad je reč o Republici Srpskoj, samo u Bijeljini i Banjaluci, došlo do rasta broja stanovnika.
To je, kako je napomenuo, „rezultat unutrašnjih emigracija” koje „ne utiču ni na povećanje ni na smanjenje broja stanovnika”.
Prema nekim prognozama, BiH će do 2050. godine postati zemlja staraca.