Četiri miliona Evropljana godišnje izgubi život zbog kardiovaskularnih bolesti izazvanih unosom štetnih materija kroz hranu.
Kardiovaskularne bolesti svakog dana usmrte 10.000 Evropljana što je četiri miliona ljudi godišnje, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija. Prema saopštenju SZO, kardiovaskularne bolesti odgovorne su za 40 odsto smrtnih slučajeva u Evropi, te se Evropljani pozivaju da smanje unos soli.
Sprovođenje ciljanih politika za smanjenje unosa soli za 25 odsto moglo bi da spasi oko 900.000 života od kardiovaskularnih bolesti do 2030. godine – naveo je u saopštenju Hans Kluge, direktor evropskog ogranka Svjetske zdravstvene organizacije
Prema podacima u Evropi svaka treća odrasla osoba između 30 i 79 godina pati od hipertenzije, a najčešći razlog za to je konzumacija previše soli. Od 53 zemlje u evropskom regionu SZO, 51. ima prosečan dnevni unos soli iznad preporučenog maksimuma SZO od 5 grama ili jedne kašičice. Prekoračenje unosa dešava se uglavnom zbog konzumiranja prerađene hrane i grickalica.
Visoki unos soli podiže krvni pritisak, što je vodeći faktor rizika za kardiovaskularne bolesti kao što su srčani udari i moždani udari – podseća SZO u svom saopštenju.
Evropa ima najveću prevalenciju visokog krvnog pritiska na svijetu
Evropa ima najveću prevalenciju visokog krvnog pritiska na svijetu, podseća Svjetska zdravstvena organizacija. Prema izveštaju SZO za Evropu, muškarci u ovom regionu imaju skoro 2,5 puta veće šanse da umru od kardiovaskularnih bolesti nego žene.
Postoji i geografska podjela – vjerovatnoća da umrete mladi, u životnoj dobi od 30 do 69 godina, od kardiovaskularnih bolesti je skoro 5 puta veća u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji u poređenju sa zapadnom Evropom.